Logo

Počítačové sítě

Co je to síť? Topologie sítí Sběrnicová topologie Hvězdicová topologie Prstencová topologie Typy sítí IP adresa Protokoly TCP/IP Kódy protokolu HTTP Model ISO/OSI Metody potvrzování Rozvoj internetu

Síťové prvky

Síťové karty Huby Bridge

Ethernet

Historie ethernetu 10BASE5 10BASE2

Novell

Novell O.S. Tisk v Novellu Login-script

Linux

Historie linuxu Adresáře linuxu

Infotipy

Literatura www stránky

Reklama

Vše o Sagemech
Internetový obchod s tričky
Počítačové sítě
Adresa článku: http://site.the.cz/index.php?id=11

Novell - Tisky v síti Novell

Operační systém Novell zpřístupňuje tisk na síťových tiskárnách. To znamená že ačkoliv k naší stanici není žádná tiskárna fyzicky připojena můžeme přesto tisknout. Tiskové úlohy se posílají po síti do tiskové fronty (print queues) a odtud je tiskový server (print server) posílá na tiskárnu.

Tiskový server (print server) lze provozovat třemi různými způsoby:
spuštěním na samostatném vyhrazeném počítači (tiskárna je připojena k němu)
spuštěním na file serveru jako další úloha (tiskárna je připojena k němu)
spuštěním na file serveru jako další úloha (tiskárna je připojena vzdáleně na jiném PC kde běží služba NPRINTER)


Je třeba si vysvětlit tři základní pojmy:
PRINTER (tiskárna) - tiskárna je periferní zařízení, sloužící k výstupu informací z počítače na papír buď v textové nebo grafické podobě. K počítači se standardně připojuje přes paralelní rozhraní (centronics), ale může být připojena i přes sériové rozhraní.

PRINT QUEUES (tisková fronta) - prostor, ve kterém jsou shromažďovány dokumenty čekající na to, až budou vytisknuty na požadované tiskárně. V systému Novell jsou tiskové fronty vytvářeny pomocí utility PCONSOLE. Pro každou tiskovou frontu je v tomto síťovém operačním systému vytvořen na serveru příslušný adresář. V systémech Novell 2.x a 3.x jsou to adresáře příslušející tiskovým frontám umístěny v adresáři SYS:SYSTEM. Ve 4.x se nacházejí v adresáři QUEUES na zadaném logickém disku.

PRINT SERVER (tiskový server) - Server, který ošetřuje a řídí tisky všech uživatelů sítě. Shromažďuje tiskové úlohy (joby) zasílané aplikacemi pracujícími na různých stanicích v síti. Ukládá je na svůj pevný disk do tiskových front a ve vhodném okamžiku je odtud odesílá na připojené tiskárny.
Informace o serveru
Valid XHTML 1.1 / Valid CSS 2 / Printer friendly / © site.the.cz
Upozornění