Logo

Počítačové sítě

Co je to síť? Topologie sítí Sběrnicová topologie Hvězdicová topologie Prstencová topologie Typy sítí IP adresa Protokoly TCP/IP Kódy protokolu HTTP Model ISO/OSI Metody potvrzování Rozvoj internetu

Síťové prvky

Síťové karty Huby Bridge

Ethernet

Historie ethernetu 10BASE5 10BASE2

Novell

Novell O.S. Tisk v Novellu Login-script

Linux

Historie linuxu Adresáře linuxu

Infotipy

Literatura www stránky

Reklama

Vše o Sagemech
Internetový obchod s tričky
Počítačové sítě
Adresa článku: http://site.the.cz/index.php?id=6

Počítačové sítě - Internet a jeho rozvoj

Pokud bychom měly pohovořit o Internetu nějak obecněji. Můžeme říct, že je to celosvětová počítačová síť do které je připojeno několik milionů počítačů - zapojených do tisícovek menších sítí. Internet se začal vyvíjet v 70. letech jako armádní projekt. Mělo se jednat o počítačovou síť odolnou proti jadernému zásahu. Filozofie byla taková, že jestliže bude zasaženo nějaké uzlové místo, musí si data najít jinou cestu kudy dorazí k cílové stanici. Tato síť se začala vytvářet v Americe a postupně se do ní začaly začleňovat další země. K Internetu má dnes přístup skoro každý kdo vlastní doma PC a telefonní linku. Asi nejstandardnější je pořád připojení pomocí telefonní linky, ale rozšířené jsou už i další metody přístupu jako ISDN, ADSL, mikrovlnné spojení atd. Samozřejmě se upřednostňuje rychlejší přistup, ale zatím je u nás rychlejší přístup k Internetu dost drahý. Proto musí postačovat modemy na telefonní lince. Na druhou stranu se ale u nás začal rozvíjet připojení pomocí kabelové televize, což se jeví velmi perspektivně.

Otázkou je, proč lidé na Internet přistupují a co na něm hledají. Internet se dnes stal asi největším a nejrychleji přístupným zdrojem informací na světě. Je zde k naleznutí opravdu všechno. Hodně lidí využívá email, což je elektronická pošta. Její ohromnou výhodou je její rychlost. Můžeme si spočítat, že email na druhý konec světa trvá zlomek času nežli by se doručila papírová forma. Přes Internet se dnes tedy emailuje, obchoduje, hledají se zde informace o různých oborech, dají se zde stáhnou různé sharewarové programy - např. z FTP serverů.

Nejdůležitější kategorií patřící na Internet jsou ale webové stránky. Webové stránky jsou umístěné na serverech a jsou přístupné veřejnosti. Může se jednat o prezentaci firmy, ale můžou sloužit i jako dotazníky, formuláře, chaty atd. Stačí si zaregistrovat svojí doménu, nechat si vytvořit stránku a stránky umístit. Oproti papírovým katalogům je výhoda webových stránek v tom, že si je může prohlédnout kdokoli, snadněji se provádí aktualizace a nemalou výhodou je také to, že stránky se často dělají multimediální. Což je přitažlivější než katalog.
V poslední době se prudce rozšířily dynamicky generované stránky. Obsah (text) je uložen v databázi a vkládá se do jednotné šablony. Tím je umožněna velmi snadná akualizace a jednoduchost vkládání. Na platformě Linuxu se nejčastěji používá databáze mySQL a skriptovací jazyk PHP. U Windows zase MSSQL a skriptovací jazyk ASP.

Webové stránky nejsou to jediné, s čím Internet počítá. Umí obsluhovat i např. FTP servery. Jedná se o servery, které obsahují spoustu softwaru, hudby a videa určeného ke stáhnutí. Přes protokol FTP se také obvykle umísťují stránky na server.
Informace o serveru
Valid XHTML 1.1 / Valid CSS 2 / Printer friendly / © site.the.cz
Upozornění